Reverse engineering wzmacniacza FirstWatt F7 - schemat

Nelson Pass znany jest ze swoich bezkompromisowych konstrukcji wzmacniaczy i końcówek mocy. Podobnie jest z jego ostatnim dziełem pod szyldem FirstWatt, czyli wzmacniaczem F7. Jest to 20W końcówka mocy pracująca w klasie A o maksymalnie uproszczonej konstrukcji. Tor audio składa się z zaledwie kilku rezystorów oraz dwóch tranzystorów. Nietypowym rozwiązaniem jest także oprócz standardowego ujemnego napięciowego sprzężenia zwrotnego zastosowanie dodatniego prądowego sprzężenia zwrotnego. Wg twórcy zabieg ten pozwala w zdecydowanie lepszy sposób kontrolować ruch membran głośnika.

Schemat wzmacniacza FirstWatt F7

W niniejszym wpisie przedstawię schemat wzmacniacza F7, który udało mi się narysować na podstawie zdjęć wzmacniacza oraz informacji z wątku na forum diyAudio.
power amplifier nelson pass
Schemat wzmacniacza F7

Opis konstrukcji wzmacniacza

Schemat wzmacniacza jest moim zdaniem dość jasny. Mamy tu stopień wstępny pracujący na parze tranzystorów JFET (2SK170 oraz 2SJ74, które niestety są dość trudne do zdobycia) wraz z globalnym ujemnym sprzężeniem zwrotnym (R6 oraz R3). Trymer RV2 służy do ustalenia odpowiedniej asymetrii sygnału - regulujemy nim zawartość harmonicznych. Trymery RV1 oraz RV3 służą do ustalenia prądu spoczynkowego, który możemy sprawdzić przy pomocy rezystora R9. Producent ustala wartość tego prądu na ok. 800 - 1000mA. 
MOSFety Q3 oraz Q4 można zastąpić parą innych MOSFetów lateralnych np. 2SK1058 i 2SJ162 (tranzystory lateralne są stabilne temperaturowo i nie wymagają dodatkowej kompensacji). Należy zadbać o odpowiednie chłodzenie tranzystorów, na każdym z nich wydzielana jest w postaci ciepła moc nawet do 25W w stanie spoczynku. 
Za dodatnie prądowe sprzężenie zwrotne odpowiada rezystor R6 połączony szeregowo z obciążeniem, na którym odkłada się napięcie wprost proporcjonalne do prądu płynącego przez cewki głośnika, następnie poprzez dzielnik napięcia R2 - R7 jest on dodawany do sygnału wejściowego.
Układ jest zasilany z typowego zasilacza opartego o transformator, mostki prostownicze oraz filtrów CRC. Dostarcza on napięcia o wartości ok. +-24V z dodatkową filtracją dla prawego i lewego kanału.

Podsumowanie

Konstrukcja wzmacniacza jest bardzo czytelna, jednak problemem dla konstruktorów może być dobranie do niego odpowiedniej obudowy, znalezienie tranzystorów (JFETy, koniecznie Toshiba, można znaleźć na eBay, natomiast w Polsce można znaleźć MOSFety 2SK1058 i 2SJ162 ) oraz wysoka cena tych elementów. Niemniej jednak, uważam że warto spróbować powalczyć ze wspomnianą konstrukcją, gdyż jest ona bardzo egzotyczna i nowatorska.

Komentarze

Popularne wpisy

Kontroler MIDI do efektu gitarowego Line 6 M5