Recabling słuchawek IEM Earsonics SM3

Recabling słuchawek to temat dość często poruszany w środowiskach audiofilskich, jednakże zazwyczaj dotyczy on słuchawek nausznych, gdzie aby dostać się do przewodów wystarczy zazwyczaj odkręcić kilka śrubek. Dzięki temu podmiana przewodu jest stosunkowo łatwa. Inaczej sprawa wygląda w przypadku słuchawek dousznych, dokanałowych (z ang. IEM), ponieważ w nich obudowy zazwyczaj są klejone, elementy są znacznie mniejsze i delikatniejsze.

bluetooth cable iem earphones

Mnie do recablingu zmusił łamiący się przewód przy jednej ze słuchawek oraz brak złącza mini-jack w urządzeniu mobilnym. Chciałem też pozostać nieco elastyczny w kwestii dobory kabla jak i łatwej jego zmiany, zatem najlepszym wyjściem z tej sytuacji było rozwiązanie znane wśród słuchawek IEM z wyższej półki, czyli wymienny przewód. 

Wymienny kabel

Różni producenci stosują odmienne standardy łączenia kabli ze słuchawkami. Popularna jest złącze z 2 pinami o średnicy 0,75mm, znajdziemy je m.in. w Sennheiserach i wielu chińskich markach, np. KZ. Drugim z najbardziej standardów jest złącze MMCX, które wg mnie jest najlepszym wyborem. Stosowane jest m.in. przez firmy Shure oraz Westone. Jest kompaktowe oraz posiada zatrzask (pierścień sprężynujący) zabezpieczający przed rozłączaniem. Złącze jak i kabel z odpowiednimi konektorami są znacznie łatwiej dostępne niż reszta konstrukcji.

Słuchawki Earsonics SM3

Niestety używane przeze mnie słuchawki nie posiadają wymiennego przewodu tak jak ich druga wersja, więc samodzielnie musiałem wykonać przeróbkę. Nie była ona łatwa, gdyż model ten posiada wyjątkowo zwartą obudowę, a w jej środku jest naprawdę ciasno, by upchnąć cokolwiek, nie mówiąc o gnieździe.
Nie mając nic do stracenia zamówiłem odpowiednie gniazda żeńskie MMCX i po ich dostarczeniu zabrałem się za przeróbkę.
Gniazdo żeńskie MMCX

Aby dostać się do wnętrza obudowy musiałem jej połówki rozciąć. Moim oczom okazał się podwójny woofer, tweeter, zwrotnica w postaci filtra RC oraz cienkie jak nitki przewody łączące wymienione elementy. Po wylutowaniu starego przewodu konieczne okazało się rozwiercenie otworu na gniazdo MMCX, dodatkowo obciąłem 2 przeciwległe nóżki w tym gnieździe, inaczej obudowa nie zamknęłaby się. Po przylutowaniu gniazda wykonuję test - wszystko działa! Żartuję, nie było tak kolorowo, coś ewidentnie jest nie tak, brakuje górnych rejestrów. Przyczyną okazał się przerwany przewód pomiędzy zwrotnicą i tweeterem, po poprawce jest już naprawdę OK.
Całość złożyłem na kleju typu superglue. Działa bezproblemowo od kilku miesięcy. Poniżej przedstawiam owoc mojej modyfikacji.

earsonics sm3
Widok z frontu
earsonics sm3
Widok z boku
earphones cable
Założony przewód

Kabel Bluetooth

W związku z tym, że w urządzeniu mobilnym nie posiadam wyjścia jack, a korzystanie z adaptera jest bardzo niekomfortowe postanowiłem wypróbować rozwiązanie bezprzewodowy, czyli przewód Bluetooth. Różne odmiany do znalezienia są na popularnym AliExpress, ale ważne jest by znaleźć model wyposażony w chip Qualcomm CSR8635 lub CSR8645. Chipu tego używa wielu cenionych producentów przy integracji swoich urządzeń z Bluetooth. Używany jest także w kablu Bluetooth Westone kosztującym ok. 100 USD. 
Znalezienie kabla z wspomnianym chipem na AliExpress nie jest trudne, zazwyczaj sprzedawcy mocno reklamują go jako główny ficzer, cena takiego kabla to ok. 30 USD, nie zapomnijmy także o wybraniu wersji z odpowiednim konektorem.
Moje wrażenia z użytkowania tego kabla są bardzo pozytywne, jestem dość mocno zaskoczony dźwiękiem jak na standard Bluetooth. Oczywiście czuć niewielką różnicę, szczególnie w obcięciu góry oraz węższej scenie (słabsza separacja kanałów), jednak jest to dla mnie do przyjęcia, tym bardziej w użytkowaniu na ulicy. Urządzenie wspiera kodek aptX, jednak iPhone'y niestety już nie, aczkolwiek SBC w wysokim bitrate'cie (ok. 340 kbps) naprawdę daje radę. Żywotność akumulatora zgodna ze specyfikacją, czyli ok. 7-8h pracy, to doskonały wynik (dodatkowo na telefonie widzimy poziom naładowania). Nie mogę też narzekać na zasięg odbiornika, przerwy zdarzają się bardzo sporadycznie. Jedyne do czego mógłbym się przyczepić to dość głośne komunikaty głosowe (informacje o włączeniu, połączeniu, itp.) oraz kiepski mikrofon.
Niemniej jednak polecam powyższy kabel, wygoda jest niesamowita, automatyczne parowanie czy sterowanie muzyką to niewątpliwy atut podczas słuchania muzyki w ruchu.

Komentarze

Popularne wpisy

Reverse engineering wzmacniacza FirstWatt F7 - schemat

Kontroler MIDI do efektu gitarowego Line 6 M5