Modyfikacja diody LED w głośnikach Creative T20

Creative T20 to już dość wiekowa, aczkolwiek bardzo udana konstrukcja głośników komputerowych. Sam używam ich od wielu lat i naprawdę nie mogę na nie narzekać. Z wyjątkiem jednej rzeczy: diody LED symbolizującej włączenie głośników. Jest ona tak jasna, że niemożliwe jest używanie komputera, gdy głośnik znajduje się w pobliżu.

Tuning głośników komputerowych.

Diodę tę można w jakiś sposób zakleić, sam do pewnego czasu używałem tego rozwiązania, jednak psuje ono estetykę przedniego panelu głośnika.

W tym krótkim poradniku przedstawię jak zmniejszyć jasność wspomnianej diody. Dziwi mnie, że zarówno w polskim jak i anglojęzycznym Internecie nie natrafimy na podobny artykuł.

Będziemy potrzebowali:

- rezystor ok. 220k omów,
- lutownica,
- nożyk,
- śrubokręt krzyżakowy,
- multimetr (opcjonalnie).

Demontaż głośnika

Modyfikację rozpoczynamy od rozkręcenia prawego głośnika, jest on złożony na 6 wkrętach w przednim panelu. Lekko rozchylamy obie połówki i zaglądamy od spodu przedniego panelu, powinien ukazać się nam widok jak na poniższym zdjęciu.

Tuning głośników komputerowych
Płytka PCB diody LED

Modyfikacja PCB

Na początku musimy pozbyć się żółtego kleju tak aby odsłonić punkty lutownicze diody LED (jak na rysunku). Polecam to zrobić niezbyt ostrym narzędziem, tak aby nie zniszczyć ścieżek na PCB.
Następnie nożykiem przecinamy ścieżkę łączącą punkt 3 z punktem zaznaczonym na rysunku okręgiem. Naszkicowałem też proponowaną linię cięcia. 
Warto multimetrem sprawdzić czy operacja się udała, powinno nie być przejścia pomiędzy wspomnianymi punktami.
Teraz możemy przylutować rezystor 220k omów pomiędzy punkt 3 oraz wyprowadzenie diody LED zaznaczone okręgiem.
To koniec modyfikacji, składamy połówki głośnika podłączamy zasilanie i sprawdzamy czy dioda świeci. Jeśli modyfikacja się powiodła skręcamy głośnik.

Podsumowanie

Dzięki powyższym operacjom dioda statusu nawet w nocy nie będzie przeszkadzać, jest ona lekko podświetlona, jednakże nadal czytelna, nawet przy świetle dnia.
Polecam wykonać tę prostą modyfikację wszystkim tym, którzy do tej pory nie uporali się z tym mankamentem głośników T20.

Popularne wpisy

Reverse engineering wzmacniacza FirstWatt F7 - schemat

Kontroler MIDI do efektu gitarowego Line 6 M5